Menu

Laidotuvės

2017-02-16 - Gyvenimas, Nuomonės

Tema niekam nemaloni, tačiau visiems anksčiau ar vėliau tenka susidurti su tokiu malonumu kaip laidotuvės. Ir/arba pasiruošimu joms. Taip jau nutiko, kad prieš kelias savaites staigiai mirė mano Tėvelis ir teko apleisti visus kitus reikalus ir ruoštis laidotuvėms. Ne iš didelio malonumo dalinuosi savo patirtimi, bet dėl to, kad, manau, norisi tą valandą turėti jau kažkieno patikrinta sąrašėlį ką ir kada daryti. Visiems būtent tuo momentu kyla mintis ką daryti mirus žmogui? Kaip suorganizuoti laidotuves?

Su tuo susitvarkyti mamai ir man padėjo įmonė Anapilis. Ačiū Dievui bent dėl to ilgai galvoti nereikėjo, nes aiškiai žinojau, kad norėčiau Tėčio urną šarvoti arčiausiai namų esančiose šarvojimo salėse.

Tėvelį kremavome, nes toks buvo jo noras. Šiuo metu vienintelis Lietuvoje krematoriumas yra Kėdainiuose Metalistų g. 3. Įmonė Anapilis Tėvelio kūną iš morgo pasiimė pati ir paruošė šarvojimui. Urną galima įsigyti laidojimo paslaugų įmonėse arba krematoriume. Visada verta nuspręsti ar urnoje turės tilpti kapsulė ar ne. Mums tai turėjo įtakos urnos pasirinkime.

Krematoriumas teikia šarvojimo paslaugas savo salėse. Šia paslauga pasinaudojome ir mes. Po paskutinio atsisveikinimo su kūnu yra galimybė stebėti kaip karstas yra įkišamas į kremavimo įrenginį.

Vėliau seka šarvojimas. Paprastai urna šarvojama kartu su velionio nuotrauka, kuria pasirūpinti turi artimieji. Pagal mūsų senasias tradicijas pridera kiekvieną atėjusį pagerbti velionio pavaišinti kava, arbata. Todėl tuo taip pat reiktų pasirūpinti artimiesiems dar iki šarvojimo. Mums labai pasiteisino nesaldžios bandelės iš 101 kepyklėlės. Žemiau sąrašas daiktų, kurių mums prireikė:

Taip pat prieš šarvojimą ar tuo metu kol velionis pašarvotas reikėtų susiderinti dėl leidimo laidoti ir duobės iškasimo. Kadangi mūsų kapinės yra virš 30 km nuo šarvojimo salių, net laidojimo paslaugų įmonės darbuotojas parekomendavo pasiskambinti į savivaldybę ir pasiteiravus dėl leidimo laidoti pasiklausti ir dėl duobkasio. Skirtumas tarp laidojimo paslaugų įmonės įkainio ir savivaldybės pasiūlyto duobkasio kainos – 50 eur.

Jeigu laidotuvių metu sunešama labai daug gėlių laidotuvių procesijai būtina pasisamdyti katafalką, nes į automobilius vargu ar bus patogu sudėti ir klausimas ar viskas tilps.

Laidotuvių metu svarbu neužmiršti, kad artimieji visada eina paskui urną ir po laidotuvių būtina uždegti žvakelę ant visų giminių kapų esančių tose pačiose kapinėse.

Man asmeniškai visą gyvenimą sunkiausia būdavo laidotuvėse girdėti kaip žemės dungsi į karstą, kai jį užkasinėja. Šį kartą buvo lengviau, nes to garso nebuvo, nepaisant to, kad užkasinėjo mano Tėvelio pelenus.

Gedulingus pietus užsisakėme kavinėje pas Prancišką. Kaina vienam žmogui 11 eur, kai šalti patiekalai patiekiami bendrose lėkštėse. Plius papildomai reikėjo mokėti už gėrimus. Tiesa, man labai keistai pasirodė, kad bendros lėkštės ganėtinai tuščios, todėl manau, kad reikėtų pasiteirauti kiek gramų ir ko priklauso vienai porcijai. Maisto skonis – tobulas. Nublanko bent kokie nepasitenkinimai kiekiu.

Dokumentai

Nuo šių metų nebeišduodamas popierinis mirties liudijimas. Todėl svarbiausiu dokumentu apie žmogaus mirtį yra medicininė mirties pažyma, kuri išduodama morge. Tam tikrais atvejais tokią pažymą gali išrašyti ir šeimos gydytojas gydęs velionį. Dėl šios priežasties nesu tikra ar būtina registuoti mirtį civilinės metrikacijos įstaigoje (???).

Po žmogaus mirties visus išduotus asmens dokumentus reikia perduoti sveikatos priežiūros įstaigai. Taip pat klausimas ką daryti su vairuotojo pažymėjimu (???).

Išmokos labai gražiai aprašytos šiame sodros puslapyje. Kiekvienam mirusiajam priklauso 304 eur išmoka skiriama Socialinio rūpybos skyrių. Išmokama per 24 val po kreipimosi. Jeigu mirusiajam buvo skirtos išmokos ar kompensacijos iš sodros reikalingi dokumentai taip pat išvardinti aukščiau įvardintoje nuorodoje.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *